
EDP, EDT, EDC? Mik ezek és melyiket vegyem?
Nagyon egyszerűen megfogalmazva ezek a rövidítések a parfümök “erősségét” jelölik, de ha egy kicsit mélyebbre ásunk, akkor láthatjuk, hogy valójában a megfejtés jóval komplexebb ennél.
A parfümökről annyit tudni kell, hogy egy parfüm nem más, mint illóolajok keveréke, amit nagyon tiszta, tömény alkoholban oldanak fel és esetenként még egy kevés tiszta vizet is öntenek hozzá, ezt fújjuk aztán magunkra. A gyártók pedig az illathoz illően illetve üzleti érdekeiknek megfelelően többféle “töménységű” parfümöt gyártanak.
Az EDP (Eau de Parfum) a legerősebb, ez tartalmazza arányaiban a legtöbb illóolajat, ez általában 8-15%.
Az EDT (Eau de Toilette) ennél valamivel kevesebb, 4-8% illóolajat tartalmaz.
Míg az EDC (Eau de Cologne) papíron a “legkönnyedebb”, mindössze 2-5% illóolajjal.
Valóban erősebb az EDP az EDT-nél?
Általában igen, de nem mindig. Amennyiben ugyanarról a parfümről van szó (Például Giorgio Armani Acqua di Gio EDT vs Acqua di Gio EDP), akkor a legtöbbször igaz, hogy az EDP változat erősebb és tartósabb is (vagyis több órán át érezni, mint az EDT-t).
Amennyiben viszont különböző parfümökről beszélünk, pláne ha különböző márkákról, akkor ezt már így egyáltalán nem lehet kijelenteni. Ugyanis sok esetben egy bizonyos parfüm EDT verziója sokkal erősebb és tartósabb lesz, mint egy másik gyártó másik parfümjének EDP verziója.
Ezért végső soron leginkább csak annyit mondhatunk el, hogy valójában teljesen mindegy, hogy a parfüm, amit veszünk az a szó szoros értelmében “parfüm”-e (vagyis Eau de Parfum), vagy pedig EDT, esetleg EDC. Az, hogy mennyire tartós és erős egy illat csak a használat során derül ki, arról nem is beszélve, hogy a saját bőrünk is módosíthatja ezt a hatást.
Lenne itt mégvalami…
Van még egy apró, de nagyon-nagyon fontos “apróság”, amit sokan esetleg nem tudnak. Joggal feltételezhetnénk, hogy ugyanazon parfüm EDT és EDP verziója között mindössze annyi a különbség, hogy az EDT-t kicsit jobban felöntik alkohollal és arányaiban így hígabb lesz. Ám a gyakorlatban egyáltalán nem ez a helyzet!
Szinte minden esetben elmondható, hogy ugyanazon illat EDT és EDP verziója nem csak az illat töménységében mutat eltérést, hanem a felhasznált illóolajok, vagyis a jegyek tekintetében is!
Vegyük például a Versace Eros női változatát. Ha megnézzük a felhasznált illatokat, hamar láthatjuk a rengeteg különbséget. Míg a parfüm EDP verziójában megtalálható a gránátalma, a pünkösdi rózsa vagy épp a vetiver, ezek az illatok az EDT verzióból mind hiányoznak. Az EDT tartalmaz viszont málnát, mandarint, fehér ribzilit, pachoulit. Ha a gyakorlatban összehasonlítjuk a két illatot, akkor azt fogjuk látni, hogy a az EDT verzió igazából alig, vagy egyáltalán nem gyengébb vagy kevésbé tartós, mint az EDP, viszont jóval gyümölcsösebb és ezáltal egy kicsit fiatalosabb is, mint az EDP. És bár a két illat egyértelműen hasonlít egymásra, mégis, a különbség elég nagy ahhoz, hogy a köztük lévő illatbeli különbség egyértelműen kidomborodjon.
Van értelme EDC-t, vagy EDT-t venni, ha ott az EDP is a polcon?
Mint az előbb láttuk, mégha ugyanarról a parfümről is van szó, könnyen előfordulhat, hogy különböző illatjegyekből épül fel, illetve részben vagy akár egészben különbözik egy Eau de Toilette az Eau de Parfumtől. Ezért megeshet, hogy jobban tetszik ugyanannak a parfümnök az EDT változata, mégha adott esetben nem is annyira tartós, így érdemes ezt is szem előtt tartani.
Másfelől pedig igenis van akár az EDC-nek is létjogosultsága, hiszen nem biztos, hogy mindig, minden élethelyzetben azonos erősséggel akarunk illatozni. Gondoljunk csak arra, hogy hol akarjuk majd a legtöbbet viselni az adott parfümöt? Buliban? Strandon? Vagy esetleg az irodában?
Könnyen beláthatjuk, hogy nem ugyanaz a helyzet, ha zárt térben, vagy a szabad ég alatt viseljük ugyanazt a parfümöt. Ahogy majd azt is látni fogjuk, hogy az sem mindegy, melyik évszakban, melyik napszakban vagy épp milyen alkalomhoz melyik parfümhöz nyúlunk.
Tehát amennyiben egy szabadtéri szórakozóhelyen akarunk kitűnni illatunkkal, akkor nyugodtan keressünk egy erősebb, tartósabb EDP-t, amelyik illik hozzánk. Ha viszont az irodában, zárt térben szeretnénk viselni egy jó illatot, akkor adott esetben egy EDT vagy EDC jobb választás lehet.
Melyiket vegyem hát és hogyan válasszak? EDC, EDT, EDP?
Bár a parfüm kiválasztásának külön cikket fogunk szentelni, praktikus tanácsként annyi elmondható, hogy először is keressünk egy olyan márkát és parfümöt, ami közel áll hozzánk és amit szeretünk.
Ezután pedig szagoljuk végig az EDC-től az EDP-ig az összes variánsát, ami van (adott esetben az egymáshoz nagyon hasonlító, mégis picit különböző verziókat, úgynevezett flankereket, mint például a Dolce & Gabbana Light Blue esetében, ahol minden évben kiadnak egy az előző évihez nagyon hasonló, mégis kicsit különböző illatot) és válasszuk ki a nekünk leginkább tetszőt.
Amennyiben sikerült leszűkíteni kettőre a kínálatot, akkor pedig menjünk be egy parfümériába és az egyikből fújjunk az egyik kezünk kézfejére és csuklójára, a másikból pedig a másik kezünkre. Így fogjuk csak igazán érezni, hogy az adott parfüm mennyire illik hozzánk, a bőrünkhöz, hogyan alakul az illat és hogy mennyire lesz rajtunk tartós.