
Milyen parfümöt érdemes venni?
Logikusnak tűnik az egyszerű válasz: olyat, amelyik tetszik. De egy jó parfüm kiválasztásánál érdemes legalább négy szempontot figyelembe venni, lássuk mik ezek.
Hol fogom a parfümöt leginkább viselni?
Sok jó parfüm van, de ha tudjuk, hogy pontosan milyen célra is vesszük, az már ad egy irányt, hogy merre is érdemes elindulni a válogatásban. Buliban szeretnénk hódítani vele? Vagy az irodába kell egy mindennapos illat? Egyáltalán nem mindegy, hiszen ebben a két esetben például merőben más parfümöket érdemes kipróbálni és végül megvenni.
Vannak tipikus “buli-parfümök”, amik kifejezetten esti szórakozáshoz passzolnak. Mi ezeknek a közös jellemzője? Például erősek és tartósak, hiszen ilyen esetben elvárás, hogy elég legyen a buli elején befújni magam és aztán egész este érezni lehessen az illatot. Az sem mellékes, hogy ne csak közvetlen közelről, hanem távolabbról, akár 1-2 méterről is érezni lehessen, hiszen a parfüm célja ez esetben a figyelemfelkeltés. Illetve jellemzően ezek az illatok kicsit extravagánsabbak, teltebbek, sok esetben inkább édes, fűszeres, “vágykeltő” illatok. Mint például a Versace Eros, vagy a Paco Rabanne One Million-je. Talán magyarázni sem kell, miért nem jó ötlet egy ilyen parfümöt viselni az irodában, zárt térben, nyugodt környezetben. Nem erre lettek kitalálva és könnyen irritálhat másokat, például a kollégáinkat, ha egy ilyen erős illat belengi az egész irodát.
Vannak tehát tipikus “irodai parfümök” is, ahol viszont az elsődleges szempont, hogy egész nap jó illatunk legyen, viszont az ne legyen tolakodó, túlságosan erős vagy harsány. Érezze, aki közel jön hozzánk, vagy elmegy mellettünk a folyosón, viszont egy meetingen ne fuldokoljon mindenki az illatfelhőnkben.
Ha tudjuk tehát, hogy elsősorban milyen célra vesszük a parfümöt, azzal máris leszűkítettük a kört, illetve jobban tudjuk majd, hogy mire kell odafigyelni. Így akár egy nekünk amúgy nagyon tetsző parfümöt is időben visszateszünk a polcra, amennyiben az nem passzol a céljainkhoz.
Nyílt térben vagy zárt térben töltjük a legtöbb időt?
Az előbbiek fényében talán magyarázni sem kell. Egészen másfajta parfümöt érdemes választani egy irodai dolgozónak vagy egy személyi edzőnek, egy taxisnak vagy egy pincérnek, hiszen van, aki egészen szűk, zárt térben tölti az idejét, míg mások akár nagy terekben vagy a szabadban. A parfümnek igazodnia kell a térhez is, ahol használjuk.
Milyen évszak áll előttünk?
Talán meglepő lehet, de parfüm esetében is vannak tipikusan nyári és tipikusan téli illatok. Ahogy egy autó esetében is érdemesebb télen a téli, nyáron pedig a nyári gumit választani (és addig a másik szettet a garázsban tartani), úgy parfümöknél is érdemes végiggondolni, hogy az illat, amit kinéztünk vajon illeszkedik-e az évszakhoz, amikor használni fogjuk.
Természetesen vannak univerzális parfümök is, ahogy négy évszakos autógumi is létezik, de nagyon sok parfüm illata és hangulata igazodik egy-egy évszakhoz és furcsán hat, hogyha más évszakban használjuk. Egy telt, édes, fűszeres parfüm nagyon kellemes lehet a téli időszakban és jól illeszkedik a hideghez, az ünnepekhez, de nyáron a strandon furcsa hatást kelthet még bennünk is. Másfelől viszont egy laza, könnyed, citrusos illat jó viselet a strandon, de a hóesésben nem biztos, hogy odaillőnek érezzük majd.
Arról nem is beszélve, hogy az évszakok jellegzetessége öltözködésünkre és testünkre is hatással van. Gondoljunk csak arra, hogy míg nyáron esetleg pillanatok alatt leizzadunk, addig télen ez nem annyira jellemző. És mivel a parfümöt a bőrünkre fújjuk, ezért az időjárás is jelentős hatással van arra, ahogy a parfümünk “működik”.
Csak viselni, vagy hordani is akarjuk a parfümöt?
Ez a kérdés persze már csak akkor merül föl, ha kiválasztottuk a megfelelő parfümöt, de a kiszerelés sem mindegy, és persze a pénztárcánk vastagsága is befolyásoló tényező lehet.
Ha otthon, indulás előtt fogjuk leginkább használni az adott parfümöt, akkor érdemes nagyobb kiszerelésben gondolkodni, 100ml vagy akár 200ml, hiszen így arányaiban sokkal olcsóbban jövünk ki.
Ha viszont nem akarunk annyit költeni, nem vagyunk annyira biztosak a választásunkban, vagy pedig mindig magunknál akarjuk tudni kedvenc parfümünket, akkor mindenképpen érdemes az 50ml-es, vagy akár 30 ml-es kiszerelést választani. Illetve sok esetben lehet szettben is vásárolni parfümöt, ahol egy nagyobb üveg mellé egy kisebb “atomizer”-t is kapunk, vagyis egy (általában) 10-15 ml-es henger alakú fújót, ami mindig velünk lehet.